نمونه اولیه محصول(پروتوتایپ)

هر ساله تحقیق ها و پژوهش های بسیاری در کشور توسط مراکز علمی و دانشگاهی انجام می گیرید که در بعضی موارد این تحقیقات قابلیت تبدیل شدن به نمونه اولیه یک محصول یا پروتوتایپ محصول را دارند.

بسیاری از این دستاوردهای پژوهشگران و فناوران در داخل کشور به دلیل عدم بهره‌مندی از زیرساخت حمایتی لازم برای تجاری شدن و آشنا نبودن آنها با فرآیند توسعه فناوری و محصول امکان ورود به صنعت را نمی‌یابند و در کتابخانه ها باقی مانده و با گذر زمان عمر آنها به سر آمده و ضمن اتلاف عمر نیروی انسانی و هزینه جامعه، از تولید ثروت مبتنی بر علم نیز باز می مانند.

از این رو برنامه ریزی و اهتمام برای ورود این دستاورهای پژوهشی به جامعه و صنعت از اهمیت، اولویت و ارزش افزوده بالایی برای کشور عزیزمان برخوردار است و نقشی موثر در خودکفایی کشور و اقتصاد دانش بنیان مقاومتی دارد.

این همایش با هدف حمایت از دستاوردهای پژوهشی محصول محور مبتنی بر فناوری نانو در حوزه صنایع بالادستی نفت و گاز و فراهم نمودن بستر مناسب جهت تجاری سازی و ورود محصولات دانش بنیان به صنعت نفت و رفع نیازها و مشکلات این صنعت با فناوری های نوین بومی، علاوه بر بخش علمی و مقالات که مرسوم تمام همایش های داخلی و خارجی است، با در نظر گرفتن بخش فناوری و برنامه پروتوتایپ (نمونه اولیه محصول) علاوه بر شناسایی و ارزیابی نمونه های اولیه محصولات مبتنی بر فناوری نانو مورد استفاده در صنایع بالادستی نفت و گاز، فرصتی برای نمایش محصولات اولیه و ارتباط و تعامل هرچه بیشتر فناوران، شرکت‌های نوپا، پژوهشگران و جامعه دانشگاهی بعنوان طرف عرضه و شرکت‌های صنعتی و سرمایه‌گذاران خطرپذیر و مستقل بعنوان طرف تقاضا فراهم نموده است.

در این بخش از همایش، طرح‌هایی پذیرفته می‌شوند که نمونه اولیه‌ای از آنها مبتنی بر فناوری نانو ساخته شده و قابل استفاده در صنایع بالادستی نفت و گاز کشور باشد؛ همچنین مشابه داخلی نداشته و یا در صورت وجود مشابه، بهبود کیفیت، خواص و یا کاهش هزینه نسبت به آن داشته باشند.

درخواست‌های دریافتی بر اساس شاخصه‌های مختلفی از جمله قابلیت کاربرد در صنایع بالادستی نفت و گاز، قابلیت تجاری شدن، فنی و نانومقیاس، قابلیت توسعه بازار و نوآوری ارزیابی می‌شوند.

معیارهای ارزیابی

-معیار فنی

•    بررسی سوابق پژوهشی و تست های مرتبط
•    اعتبارسنجی نتایج ارائه شده
•    بررسی تستهای کارایی
•    بررسی نوآوری طرح
•    ارتباط طرح با صنایع بالا دستی نفت و گاز

-معیار نانو

بر اساس تعریف استاندارد بین‌المللیISO-TS 18110: 2015 و استاندارد ملی ۱۲۰۹۸ «فناوری نانو – واژه‌ها، اصطلاحات و تعاریف اصلی» محصول فناوری نانو، محصولی است که کارکرد یا ویژگی آن مبتنی بر فناوری نانو بوده یا با فناوری نانو بهبودیافته باشد. محصولاتی که سه شرط زیر را دارا باشند، محصول فناوری نانو نامیده می‌شوند:
۱٫    از فناوری نانو و دانسته‌های علمی نانومقیاس (۱۰۰-۱ نانومتر) استفاده‌شده باشد.
۲٫    کارکرد یا ویژگی محصول با فناوری نانو بهبود یافته باشد.
۳٫    فرآیند تولید محصول مهندسی باشد.

تولیدکنندگان محصولات فناوری نانو باید حداقل آزمون‌های مشخص‌کننده جنس و اندازه جزء نانومتری و هم‌چنین آزمون‌های کارایی محصول نسبت به نمونه غیر نانومتری را به‌منظور انطباق محصول با سه شرط بالا، ارائه نمایند.

-معیار تجاری

•    امکان تامین مواد اولیه در داخل کشور
•    امکان تولید صنعتی محصول
•    بررسی رقبای داخلی و خارجی
•    بررسی قیمت تمام شده محصول و رقابتپذیری آن در بازار
•    حجم بازار موجود و یا پتانسیل آتی بازار
•    مزیت رقابتی محصول در مقایسه با محصولات مشابه

خدمات همایش به طرح های برگزیده

-داوری و ارزیابی نمونه اولیه محصول توسط کمیته فناوری همایش
-تخصیص فضای مناسب نمایش نمونه اولیه محصول در محل اجرای همایش
-ارائه مشاوره جهت تهیه طرح کسب و کار و فایل ارائه تجاری محصول
-شناسایی و دعوت از سرمایه گذاران و حامیان علاقمند به توسعه محصول جهت بازدید از نمونه ها در محل همایش
-تخصیص پلن اختصاصی به هر نمونه اولیه جهت معرفی و ایجاد امکان تعامل اختصاصی مالک محصول و سرمایه گذاران
-اعطای جوایز ویژه همایش به نمونه های اولیه برتر
-معرفی اختصاصی نمونه ها در اخبار سایت و خبرنامه های الکترونیکی همایش
-درج اطلاعات نمونه های اولیه به صورت تخصصی در سی دی و کتابچه همایش

امید است با یاری خداوند متعال و تلاش و همت سرمایه‌های انسانی کشور بتوانیم گام موثری در جهت کارآفرینی، تجاری‌سازی و تولید ثروت از دستاوردهای پژوهشی مبتنی بر فناوری نانو در صنایع بالادستی نفت و گاز برداریم.